Walczymy wspólnie z siatkówczakiem – rakiem oka.

Błysk-w-oku-dzieckaJeśli na zdjęciach widzisz żółty błysk w oku dziecka, tzw. „kocie oko” uznaj to za niepokojący objaw. Natychmiast zbadaj dno oka dziecka,  aby wykluczyć zagrożenie. Nie lekceważ tego! To może być rak. Taki jest objaw tej okrutnej chorobyWcześnie postawiona diagnoza i wdrożone leczenie ratuje oko a nawet widzenie.

Rozpoznanie raka zawsze budzi strach i lęk, szczególnie, gdy dotyka to dziecka.

Nawet w epoce wysoce specjalistycznych operacji nie możemy uwolnić się od obaw
o życie i widzenie dziecka. Nadzieją są coraz to nowsze metody zwalczające raka i ratujące wzrok.

Od 2006 roku dotętnicza kuracja melphalanem, opracowana przez zespol dr Davida Abramsona z Nowego Jorku /Memorial Sloan-Kettering Cancer Center/ przyniosła rewelacyjne rezultaty w walce z siatkówczakiem, rakiem oka zwanym z łacinska retinoblastomą. Obecnie dotetnicza chemioterapia  jest stosowana nie tylko w USA, lecz także w europejskich klinikach np. w Londynie. W marcu 2015 roku po raz pierwszy zastosowano dotętnicza chemoterapię melphalanem w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jednakże najlepsze wyniki leczenia przyciągają pacjentów do Nowego Jorku.

U wielu pacjentów, w tym polskiego pacjenta Adasia Aftyki z Lublina, nowatorska metoda leczenia sprawiła, że nie stracił on jedynego oka. Metoda ta jest ciagle udoskonalana. Podawany dotętniczo melphalan został połączony z topotekanem i vinkrystyną, aby skuteczniej działać. Zabiegi zlecane przez dr Abramsona wykonywane są w NewYork-Presbyterian Hospital przez wybitnego specjaliste Pierre Gobina. W wielu przypadkach chemioterapia  dotętnicza wspomagana jest zabiegami na oku, w tym nowatorskimi iniekcjami do ciala szklistego, wykonywanymi przez wybitnego okulistę dr. Abramsona. Z tych metod korzystają dzieci z całego świata, a lista polskich małych pacjentów ciągle wzrasta.

Otwiera ją Adaś Aftyka, który walczy z siatkówczakiem od urodzenia tj od 2005 r. Leczony był w Warszawie w Centrum Zdrowia Dziecka pod kierunkiem dr Wojciecha Hautza i w londyńskiej klinice okulistycznej Moorfields Eye Hospital u dr Johna Hungerforda. Jego przypadek został określony jako szczególnie trudny. Mimo intensywnego leczenia (chemioterapia, laserowe zabiegi w CZD w Warszawie, radioterapia pozasoczewkowa w Londynie) częste byly nawroty choroby, grożące usunięciem jedynego oczka. Jeszcze w 2012 roku dr John Hungerford z Londynu i lekarze z Great Ormond Street Hospital podejmowali niejedną próbę ratowania wzroku dziecka podając melphalan tętnicą udową bezpośrednio do oka. Pomagało na krótko. Adaś miał coraz słabszy wzrok, ale cieszył się nawet tym. Kolejne kontrole były coraz mniej optymistyczne. W styczniu 2013 r.dr J. Hungerford zalecił usunięcie jedynego oczka.

  • Nasza rozpacz nie zna granic – mówi niewidoma mama Adasia. Tak chciałabym, aby Adaś widział cokolwiek. Mój mąż i ja nie widzimy. Uratowano mi życie usuwając oczy. Ciężko nam się żyje się ze ślepotą na co dzień. Chciałabym, aby w Nowym Jorku uratowano oczko Adasia. Jak jest oczko to jest i szansa, że będzie widział. Medycyna rozwija się szybko i już nawet słyszałam o przeszczepach części oka.

Dr David Abramson uratował oko Adasia, podobnie jak i oczka kolejnych polskich pacjentów:  Kubusia Szczepanskiego z Rzeszowa, Jasia Karwowskiego spod Lublina, Kacperka Siewniaka i Ksawerego. W Polsce oczka tych dzieci zakwalifikowano do usunięcia.

Retinoblastoma to złośliwy nowotwór oczu, który atakuje małe dzieci do 6-go roku życia. Rozwija się podstępnie, prawie bezobjawowo. Niektóre jego symptomy  to zez i tzw. „kocie oko”. To ostatnie dobrze widoczne jest  na zdjęciach. Jeśli na fotografii dziecka widoczny  jest żółty błysk w źrenicy, należy jak najszybciej skonsultować dziecko z okulistą. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. Zdiagnozowany rak, to jeszcze nie wyrok. Opisane nowatorskie metody, pozwalają uratować wzrok, dając nadzieję pogrążonym w rozpaczy rodzinom, przyjaciołom dzieci z retinoblastomą.

Upowszechniając informacje walczymy wspólnie z podstępnym siatkówczakiem, który niszczy oczy dzieciom, zabiera widzenie i dzieciństwo zamienia w traumę leczenia.

Danuta Golebiowska – 2015 r.

więcej na:  www.aftyka.blog.onet.pl

 

——————————————————–

Adaś jest podopiecznym Fundacji „LUDZIE SERCA”

Darowizny prosimy kierować na konto :

Fundacja „LUDZIE SERCA”

Alior Bank

81249000050000453026399793

IBAN: PL81249000050000453026399793

BIC/SWIFT: ALBPPLPW

z dopiskiem :

Adam Aftyka – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.


Przekaż 1%  

Fundacja  „LUDZIE SERCA”

KRS 0000478010

cel szczegółowy: „ Dla Adama Aftyki”.

aDAŚ aFTYKA_1%

Dodaj komentarz