Z profilaktyką za pan brat od najmłodszych lat…

apel poprawionyNeuroblastoma – słowo, które jak żadne inne budzi przerażenie u rodziców małych dzieci. Słowo brzmiące niemal jak wyrok… To bardzo ciężki i najmniej poznany nowotwór wieku dziecięcego. Bardzo podstępny, bo w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów. Jak już symptomy choroby się pojawiają zazwyczaj jest to IV stadium choroby – niezwykle trudno wyleczalne.

Jedynym badaniem, które jest w stanie stwierdzić obecność neuroblastomy w organizmie jest badanie usg jamy brzusznej, którym powinny być profilaktycznie objęte wszystkie maluchy – niestety, nie ma na to pieniędzy.

Słowa te potwierdza niekwestionowany autorytet w dziedzinie dziecięcej onkologii w Polsce prof. Danuta Perek, kierownik Kliniki Onkologii w CZD w Warszawie – „Profilaktyczne badania USG u dzieci pozwoliłyby na wczesne wykrycie wad wrodzonych i nowotworów rozwijających się w jamie brzusznej w początkowej fazie. Niestety, nie robi się tego ze względu na wysokie koszty…

Mali pacjenci zapadają na najbardziej złośliwe odmiany nowotworów. Dlatego u dzieci choroba ma bardzo gwałtowny przebieg… Ponieważ dzieci na nowotwory zapadają rzadko i pediatrzy w ciągu całej swojej praktyki mogą z nimi w praktyce nie mieć do czynienia, ogromnym problemem jest wczesne rozpoznanie choroby” – dodaje pani profesor. (cyt. za www.medonet.pl).

Neuroblastoma, z którą walczy kilku podopiecznych naszej fundacji to nowotwór występujący tylko u dzieci. W chwili rozpoznania 50 proc. pacjentów jest w wieku poniżej 2 roku życia, 75 proc. poniżej 4 roku życia i 90 proc. poniżej 10 roku życia. Zbyt wiele wspaniałych dzieciaków – niestety – zasiliło gwardię Małych Żołnierzy – przegrały one swoją walkę z tym jakże nierównym przeciwnikiem.

Fundacja Ludzie Serca postanowiła zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w tym zakresie. Dzięki hojności i pomocy wielu ludzi postanowiliśmy zorganizować akcję „Z profilaktyką za pan brat od najmłodszych lat”. Chcemy umożliwić wykonanie profilaktycznego badania usg jamy brzusznej u dzieci w wieku od 0-6 lat. Dzięki współpracy z Centrum Medycznym Medicover badanie takie będzie można wykonać bezpłatnie w kilku większych miastach Polski. Są to – Katowice, Kraków, Łódź, Lublin i Trójmiasto.

Prosimy rodziców lub opiekunów prawnych dzieci od 0-6 lat o zapoznanie się z regulaminem akcji i przysyłanie na nasz adres pocztowy kompletów dokumentów, które będziemy weryfikować i klasyfikować bądź nie do badania.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy taką akcję zainicjować – szczególne podziękowania składamy rodzicom „naszego” Małego Żołnierzyka – Michałka Romaniuka.

Akcja zakończona w październiku 2015 roku.

Dodaj komentarz